Jewish Care Annual Review 2020 – 2021

Fundraising Committees

Thanks to all on the following committees who do so much to support Jewish Care.

Bridge Extravaganza

Patsy Bloom (Co-chair)
Susan James (Co-chair)
Loretta Burns
Adele Goldstein
Jacqueline Lawson
Ruth Masri
Jenifer Rosenberg OBE
Arlette Shamash
Nathalie Shashou
Rosalyn Springer
Ghita Tarn
Shirley Young

Bridge Queens

Jacqueline Lawson (Co-Chair)
Linda Bogod (Co-Chair)
Sandra Birnbaum
Simone Collins
Lisa Meir
Lois Winter

Business Group

Lord Howard Leigh (Chair)
Tracey Alper
Michael Beagelman
Michal Berkner
Lee Cory
Beverley Cummin
David Curtis
Andrew Freedman
Elliot Gold
Gemma Godfrey
James Harding
Lucinda Kemeny
David Reitman
Gary Rokenson
Bill Shaul
Mark Simon
Max Steinkopf
Stephen Ziff
Stephen Zimmerman
Derek Zissman

Pro-Am Golf Tournament

Jeremy Curtis (Chair)
Charles Curtis
Richard Leslie
Mark Pears

Friends of the Holocaust Survivors’ Centre

Tracey Kyte (Chair)
Freddie Knoller (Honorary President)
Michael Blake
Debra Kluk
Juliana Mann
Lisa Torns

Alzheimer’s Disease Golf Society (ADGS)

Harold Sorsky (Chair)
Angie Agran
Neil Agran
Michele Cohen
Anthony Gerver
Sandra Sorsky

Property Investment Breakfast Club

Matthew Weiner (Chair)
Nina Epstein
John Heller
Oliver Kaufman
Philip Lewis
Steven D Lewis
David Marks
Jonathan Salt
Edmond Schama
Hayley Scott
Richard Starr

Topland Group Business Luncheon

David Pollock (Chair)
Emily Bernstein
Andrew Besser
Robert Caplan
Susan Freeman
Asher Golker
Benjamin Greenwold
Caroline Hanouka
Mark Kingston
Nicola Kravitz
Steven D Lewis
Steven Lewis
Michael Marciano
Jonathan Marks
Peter Shasha
Ryan Springer

Woman of Distinction

Danielle Hess (Co-Chair)
Danielle Lipton (Co-Chair)
Miki Caplan
Natalie Cesman
Marcia Green
Emma Krais
Hannah Lewis MBE
Lynn Lindsay
Nicola Loftus
Philippa Mintz
Jenifer Rosenberg OBE
Alison Toffel

Friends of Rosetrees

Rita Roth (Chair)
Anne Phillips

YJC Property Committee

Mark Kingsley (Co-Chair)
Jack Margolis (Co-Chair)
Ben Lewis
Benjamin Greenwold
Emily Angel
Sam Gilman
Jonni Glick
Jake Rinsler
James Berwin
Joe Rosenblatt
Joshua Perlmutter
Marc Charles
Oliver Brecher
Aaron Reid
Roni Rosenberg

YJC Social Committee

Anthony Renton (Chair)
Bianca Bush
Chloe Calman
Elkie Ben Hur
Josh Wynne
Sarah Burney

Friends of Sidney Corob House

Lady Charlotte Polak (Chair)
Jonathan Ainley
Rebecca Davidson
Ian Cohen
Nicki Cohen
Harris Kersch

YJC Wellbeing Committee

Daniella Samra
Elysia Polin
Meg Kaye
Sarah Ebrahimoff

YJC Essex Committee

Josh Wynne
Josh Dobias
Saul Green
Elliott Winner
Daniel Jacob

Young Patrons Dinner Committee

Rob Sher (Chair)
Emma Gold
Georgia Olins
Jenna Harris
Jonathan Schogger
Natalie Dangoor
Nicole Grossman
Sara Goldstein
Tamar Lehmann
Daniel Lehmann
Tate Edwards

Jewish Care Families

Amy Woolf (Chair)

Jewish Care Tots & Juniors

Jenna Kaye (Chair)
Lisa Azouri
Coral Crann
Amanda Dysch

Challenge Committee

Martin Warren ( Chair)
David Pearlman
Carole Pearlman
David Peterman
Sandra Peterman
Jeanette Stanbrook
Jillian Adler
Wayne Adler
William Levey
Laurel Levy
Barbara Trogal
Stuart Trogal

Friends of Old Rubens House

David Linder (Chair)
Liz Linder
Ruth Jacobs
Robert Brand
Rochelle Melzack

Family Fun Day Committee

Georgia Harrison (Chair)
Edward Harrison
Alice Winters
Katie Neville
Lewis Nelken
Bradley Krom
Zoe Lyons
Jordanna Hamilton-Levi
Marilyn Albert
Nicky Starkowitz

Friends of Lady Sarah Cohen House

Rosa Begon (Chair)
Sally Abraham
Estelle Conway
Stephanie Dickens
Keith Gilston
Janet Ford
Sheila Lawrence
Brandon Malinsky
Jackie Midda
Gloria Morgan
Norman Nygate
Jill Pivnik
Stanley Russell
Toni Steele
Raymond Turner

Friends of Stepney & Brenner

Janet Foster (Chair)
Denise Alexander
Sharon Ben-Hur
Julia Da Costa
Marion Davies
Heather Duffy
Marie Joseph
Michele Sadan
Sandra Brandes
Joanna Towlson

Options Committee

Sandy Cohen ( Co-Chair)
Paul Littman ( Co-Chair)
Barry Bloombaum
Linda Bloombaum
Alan Kaplin
Andrea Kaplin
Ruth Allen
Judith Littman
Adrienne Harris
Brian Rothfeder
Helen Rothfeder